Potrebne su brže prilagodbe

Po završetku EZA-nog seminara koji je održan od 9. do 11. studenoga 2023. godine u Splitu novinar  Ralph Würschinger razgovarao je s dugogodišnjim suradnikom Napretka Vjeranom Bušelićem voditeljem karijernog savjetovanja na Tehničkom veleučilištu u Zagrebu.

Naš obrazovni sustav nije prilagođen našem svijetu koji se brzo mijenja”, kaže Vjeran Bušelić nastavljajući kako je predodžba o tome da čovjek cijeli radni vijek provede u jednoj tvrtku obavljajući jedan te isti posao zastarjela.

Kao profesor na Institutu za informacijske tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, Vjeran Bušelić predaje kolegije digitalna ekonomija te kritičko razmišljanje i informacijska pismenost. Potonje uključuje poučavanje studenata o tome gdje pronaći informacije, koji im alati mogu u tome pomoći te kako provjeriti i klasificirati informacije. Htio bi da se kritičko razmišljanje uči već u školi jer su to „vještine koje promiču učenje i potiču ljude da budu otvoreni i isprobavaju nove stvari.” Profesor smatra da je ta vještina sve važnija.

Teško da itko može biti prikladniji za tečaj od Vjerana Bušelića. Ovaj 66-godišnjak prvobitno je studirao matematiku, radio kao programer (između ostalog) za Microsoft i kao voditelj projekata. Tijekom tog vremena pohađao je niz tečajeva dodatnog usavršavanja prije nego što je započeo akademsku karijeru i doktorirao filozofiju u 2018. godini. Vjerana Bušelića je želja za stalnim usavršavanjem i savladavanjem novih vještina u konačnici dovela do katedre, gdje taj stav nastoji prenijeti i na svoje učenike. Također podučava tzv. softskills, kao što su timski rad, organizacija rada i retorika. Osim toga povezuje svoje studente s tvrtkama. Prije samo nekoliko godina, kada je pitao tvrtke, bilo je potrebno puno uvjeravanja. „Ovih dana dolaze sami. Ne treba ih više zvati. Toliki je manjak IT stručnjaka da izravno zapošljavaju studente u trećem semestru, čak i ako još ne mogu previše toga učiniti. Međutim, tvrtke kažu: OK, mi ćemo ih naučiti.” Vjeran Bušelić smatra da za posao u ovoj struci nije nužno potrebna diploma. No budući da se svijet rada tako brzo mijenja, vjeruje da je za osobni razvoj važno imati kvalifikacije.

Tekst Ralpha Würschingera prenesen iz časopisa EZA MAGAZINE objavljenog u izdanju 03/2023. Integralni razgovor možete pročitati na linku: OVDJE