U četvrtak, 12. siječnja 2023. godine članovi zagrebačke Glavne podružnice HKD Napredak, u programu „Dođi u 5 do 5 – S Borislavom Benažićem kroz muzeje i galerije Zagreba“ posjetili su izložbu „Pečat vjere, trag umjetnosti“ iz kolekcije biskupa Đure Kokše koja je postavljena krajem 2022. godine u Galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu.
Za svoj prvi ovogodišnji obilazak neke od novopostavljenih izložbi u Zagrebu članovi Napretka nisu slučajno odabrali baš izložba iz kolekcije zagrebačkog biskupa Đure Kokše. Naime, biskup Đuro Kokša gajio je velike simpatije prema Napretku za kojeg je na Skupštini Napretkove glavne podružnice Zagreb 1996. godine rekao: „Želio bih istaknuti ono bitno za Napredak u ovom prostoru i vremenu. Tri su, može se reći, hrvatska kulturna društva: to je Matica hrvatska, to je Strossmayerova akademija, i to je – Napredak. Svi ljudi više-manje moraju znati što je Napredak. Napredak je ono što mu i ime kaže – ima najlijepše budućnosno ime, više nego Matica hrvatska, više nego Akademija, Napredak uvijek ima ono – naprijed … I zato mi svi iskreno čestitamo tom Napretku.“
Ove godine obilježava se stotinu godina od rođenja monsinjora Đure Kokše (Molve, 1922. – Zagreb, 1998.), zagrebačkog biskupa, teologa, filozofa, povjesničara, kanonista i sakupljača, dobrotvora hrvatskog naroda i dugogodišnjeg rektora Papinskog hrvatskog zavoda sv. Jeronima u Rimu te utemeljitelja raskošne zbirke umjetnina.
U jeku rata, 1942. godine, mladi budući svećenik uspijeva ishoditi dozvole za odlazak iz Hrvatske u inozemstvo: Rim. U tom će gradu započeti svoje kulturno djelovanje i izgraditi umjetničku zbirku koja prema zadnjem popisu broji više od 700 djela! Ova bogata i značajna kolekcija umjetnina danas je gotovo nepoznata – Klovićevi dvori je vraćaju u život!
Tijekom svog života i rada biskup Kokša sustavno je prikupljao umjetnička djela brojnih domaćih i stranih majstora iz različitih umjetničkih razdoblja u rasponu od pet stoljeća (16. – 20. st). Zbirku čine četiri zasebne, unutar sebe zaokružene cjeline: Zbirka slika starih majstora, Zbirka inozemnih umjetnika 20. stoljeća, Zbirka hrvatskih umjetnika 20. stoljeća te Zbirka hrvatskih naivnih umjetnika. Naći će se tu ostvarenja talijanskih, nizozemskih, francuskih, engleskih i drugih slikarskih škola od 16. do 19. stoljeća, radovi modernih i suvremenih inozemnih umjetnika među kojima se ističu radovi talijanskih futurista, potom djela ponajboljih domaćih umjetnika poput Ivana Meštrovića, Joze Kljakovića, Mate Celestina Medovića, Vanje Radauša, Gabrijela Jurkića i Jurja Škarpe pa sve do radova njegovih zemljaka, prvaka hrvatskog naivnog slikarstva Generalića, Rabuzina i Lackovića.
(Za tekst korišten izvor Muzeja Klovićevi dvori)