Sinoć, 21. studenoga 2024. godine u Napretkovom kulturnom centru u Zagrebu održan je Okrugli stol pod nazivom “Uloga obrazovanja, znanosti i socijalne empatije u borbi protiv siromaštva”.
Na Okruglom stolu su sudjelovali prof. dr. sc. Dražen Vikić-Topić, potpredsjednik HKD Napredak – NKC i sveučilišni profesor u trajnom zvanju na Sveučilištu u Puli koji je ujedno bio i moderator ovog okruglog stila, a uz njega sudjelovali su i dr. sc. Romana Galić, zamjenica pročelnice Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, prof. dr. sc. Olja Družić Ljubotina iz Studijskog centra za socijalni rad na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu te Mile Mrvalj, predsjednik udruge za beskućnike “Fajter” i mag. educ. geogr. Dejan Nemčić, učitelj u OŠ “Ivo Andrić” u Zagrebu i predsjednik udruge za pomoć djeci i mladima “Možemo zajedno”.
Okrugli stol organizirali su Hrvatsko kulturno društvo Napredak i Humanitarna udruga za borbu protiv beskućništva „Fajter“.
Vrlo zanimljiva izlaganja s podacima Državnog zavoda za statistiku o stanju siromaštva u RH kao i rezultata vlastitih istraživanja, projekata i anketa iznijele su prof. dr. sc. Olja Družić Ljubotina, s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebi i dr. sc. Romana Galić, zamjenica pročelnice Gradskog ureda za socijalnu zaštitu.
Među brojnim statističkim podacima o stanju siromaštva u Hrvatskoj i svijetu pozornost je privukao podatak da se u Hrvatskoj nalazi oko 20 % ljudi koji su na granici siromaštva.
Dejan Nemčić, učitelj u OŠ “Ivo Andrić” nadahnuto je govorio o primjerima iz školske prakse i o problemima u radu s djecom, o ocjenjivanju, disciplini djece, kao i razvijanju empatije kod djece, ali također i o financijskim poteškoćama koje imaju profesori kod nabavke osnovnih potrepština za rad u školi.
Na kraju je govorio Mile Mrvalj u javnosti poznati kao borac za ostvarivanje ljudskih prava za beskućnike, o bespućima naše administracije, problemima i poteškoćama u ostvarenju osnovnih ljudski prava s kojima se susreću beskućnici u Hrvatskoj.
Moderator okruglog stola Dražen Vikić-Topić zaključio je rad tribine te naglasio potrebu za jačanje međusobnog poštivanja u cijelom društvu, pogotovo prema učiteljima i profesorima, i to ne samo kroz veća primanja, već i kroz veće uvažavanje njihovoga rada.
Treba povećati važnost odgoja u samom procesu obrazovanja u školi, makar glavnina odgoja dolazi od kuće. Isto tako potrebno je smanjiti inflaciju odličnih ocjena, bile su riječi Vikić-Topića na završetku tribine.
Ovaj okrugli stol je pokazao da postoji veliki interes javnosti za problematiku odnosa obrazovanja i siromaštva što je pokazala i sama diskusija, a zaključak je da na ovakvim tribinama tereba biti više predstavnika institucija koji su vezani direktno uz ovu problematiku kao i sudjelovanje onih koje ova problematika direktno pogađa.