PD Napredak – Stjepan Planić na kurentovanju u Ptuju

U nedjelju, 2. ožujka 2025. godine članovi Planinarskog društva Napredak – Stjepan Planić iz Zagreba zadnjeg karnevalskog vikenda, kada „karnevalsko ludovanje“  ide ka svom vrhuncu, odlučili su se ovog puta pridružiti kurentovanju u Ptuju. Karneval u Ptuju (kurentovanje u Ptuju) održava se kontinuirano još od 1960. godine i jedan je od najstarijih i najvećih karnevala u ovom dijelu Europe.

Poželjni rekvizit bila je maska, ali bilo je dovoljno i samo dobro raspoloženje. Ono se moglo podijeliti sa drugima, a tko ga nije imao, mogao se je lako  s njime „zaraziti“ od drugih. Dobra atmosfera od samog dolaska u Ptuj, lijepo vrijeme i živopisni slovenski grad na obalama rijeke Drave učinili su da ovaj izlet ostane svima u dobrom sjećanju.

Ptuj smatraju  najstarijim  slovenskim gradom ili muzejom u malom. Većinu središnjeg dijela grada čine zaštićeni spomenici, a šetnjom njegovim ulicama, lako se može zaključiti zašto se Ptuj naziva i riznicom stoljeća. Život na ovom području seže još iz prapovijesti, a mogu se vidjeti i brojni ostaci boravka rimske legije, a novi je dom na ovom mjestu našla slovenska duša. U srednjem vijeku Ptuj je bio značajan trgovački grad, a za vrijeme Habsburgovaca i grad lagodnog života… Kažu tako, da ako bilo gdje u centru grada probušite rupu u tlu, mogli biste pasti ravno u njegove podzemne hodnike.

Samo brdo na kojem stoji dvorac bilo je naseljeno još u neolitiku. U doba rimskog Poetovia na istom su mjestu stajale najvažnija javna zdanja, u ranom srednjem vijeku prostor je korišten kao groblje, dok ostaci srednjovjekovne utvrde sežu pak u 11. stoljeće. Vlasnici su se mijenjali – od salzburške nadbiskupije do ptujskih grofova pa čak do škotskih plemenitaša Leslie. Posljednji vlasnik bila je obitelj Herberstein, koji su ga u svojim rukama držali sve do 1945. godine.

Šetnjom gradom uz vodiča obišli smo Minoritski samostan – prvu potpuno gotičku građevinu na slovenskom području. Florijanov spomenik – zavjet je građana Ptuja sv. Florijanu da ih zaštiti od brojnih požara. Tu je i Orfejev spomenik / Stup srama kao i Gradski toranj s neobičnim satom na postavljenom na tri strane osim prema dovorcu koji nije htio sudjelovati u njegovoj izgradnji. Crkva sv. Jurja je najljepši i najbogatiji arhitektonski spomenik Ptuja iz 12. stoljeća. Tu je i Dominikanski samostan s muzejom i grobnicama ptujske gospode, a u samostanu je i Povijesni arhiv grada Ptuja.

Ptuj je možda najpoznatiji po svojem jedinstvenom “Kurent festivalu“ – najvećem i najpoznatijem kulturnom i etnografskom događaju u Sloveniji s međunarodnom reputacijom. Kurent je najpopularniji i najrašireniji tradicionalni etnografski karnevalski lik, karakterističan za područje Ptujskog i Dravskog polja, Haloza i Slovenskih gorica.

Spada u kulturnu baštinu ovog kraja i obred kurenta/koranta koji se očuvao od davnina do danas. U Kurentovoj kući tijekom cijele godine može se vidjeti, čuti i osjetiti posebna energija kurentovanja i njihova poruka.

U početku se ova manifestacija održavala samo jedan dan, a danas traje čak jedanaest dana tijekom kojih se održavaju brojne karnevalske, etnografske i glazbene priredbe. Nije nimalo slučajno što je Ptuj 2012. godine bio izabran za Europski grad kulture.

Nakon obilaska kulturnih vrijednosti grada ispratili smo karnevalsku povorku i uživali na zubatom ožujskom suncu uz Dravu ili na nekom od brojnih živopisnih mjesta u samom središtu Ptuja. Neki od članova i sami su isprobali nošnju tradicionalnih kurentskihnošnji koji po svom stilu i izgledu podsjećaju na kastavske zvončare.